Aborjin Senatör Thorpe: İngiltere sömürgeci.!
Haber
03 Ağustos 2022 - Çarşamba 16:45 Bu haber 204 kez okundu
 
Aborjin Senatör Thorpe: İngiltere sömürgeci.!
İçimizdeki İngiltere aşıkları üzülecek ama tarihsel ve toplumsal gerçek bu.. TV'lere çıkıp ya da sosyal medya da 'sömürgeci İngiltere'ye güzellemeler yaparlar gerçekten bu gerçeği bilmiyorlar mı,biliyorlar ise acep yine neyin peşindeler? İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e 'sömürgeci' diyen Avustralyalı Aborjin Senatör Lidia Thorpe, CNN Türk'e konuştu.
Türkiye Haberi
Aborjin Senatör Thorpe: İngiltere sömürgeci.!

Thorpe, Avustralya'nın bir 'sömürgecilik yalanı' üzerine kurulu olduğunu söyledi. İngiltere Kraliçesini devlet başkanı kabul eden üleknin 'Bir kimlik krizi içinde olduğunu' ve cumhuriyete geçmesi gerektiğini ifade etti. Dış Haberler Muhabiri Hilken Doğaç Boran'ın özel röportajı...

 

HDB: Kraliçe Elizabeth’e neden sömürgeci dediniz? Yemin töreniniz sırasında protesto yapmaya sizi ne itti?

THORPE: Kraliçeye sömürgeci dedim çünkü kendisi bir sömürgeci. Gerçekleri söyledim. Ben bu ülkenin egemen ve yerli bir kadınıyım. Çok büyük zarara yol açan, halkımın haklarını gasp eden, Soykırım suçu işleyen başka bir ülkenin sömürgeci Kraliçesine sadakat yemini etmem, onlar önünde diz çökmem gibi bir şey olurdu. Bu beni rahatsız etti. Çünkü halkımıza çok büyük zarar verdiler. Bugün bile, hala bu zarar sürüyor. Soykırım Avustralya’da hala devam ediyor. Çocuklar ailelerinden kopartılıyor. 20 binden fazla yerli çocuk Avustralya’da ailelerinden zorla alındı. 500 aborjin gözaltında sömürgeci sistem yüzünden öldü. Bu ülkede hala bir antlaşmamız yok. Bu yüzden halkım için muazzam bir acıyı temsil eden bir kraliçeye sadakat yemini etmek istemedim. Bu, bu ülkede yaşayan egemen ve yerli bir kadın olarak benim kimliğime aykırı. Ailem ve bu ülkede yaşayan yerli halkı temsilen buradayım. Sömürgeye direniyorum, direnmeliyiz. Baskı rejimi bugün hala sürüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aborjin, Senatör, Thorpe:, İngiltere, sömürgeci.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı