Dipten Gelen Dalga
Haber
13 Temmuz 2023 - Perşembe 23:21 Bu haber 2835 kez okundu
 
Dipten Gelen Dalga
Engin Arıcan yazdı...
Gündem Haberi
Dipten Gelen Dalga

 

İlya Ehrenburg’un ‘Dipten Gelen Dalga isimli romanını okuyanlar anımsalar. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan yeni dünyayı, soğuk savaşın başlangıcını ve içyüzünü sergileyen İlya Ehrenburg’un barış kaygılarını çarpıcı şekilde toplumcu gerçekçi sanat anlayışıyla dile getiren bu kitap, dipten gelen dalga ile devrimci bir anlayışıyla kurulan yeni dünya düzeni ve bu yeni düzenin yeni insanı ile tanıştırır bizleri. Bir anlamda insanın içindeki keşfedilmeyi bekleyen yeni insandan söz ediyoruz. Bu,geçmişe ve düne ait ne var ise tüm kalıpların kırılmasını içeren aynı zamanda bir başkaldırıdır.

 

Felsefi anlamda nicelik ve niteliği bilmeyenler ya da anlamak istemeyenlerin  kavramakta zorlanacağı bir konu bu.’Dipten gelen dalga’ niceliksel bir değişim ve dönüşümü, birikimi ifade eder. Toplumsal alt yapı ile ilgilidir.

Yani Cumhuriyetin Çocukları, kim ne derse desin, işte böylesi devrimci bir sürecin, aradan on yıllar geçse de, yaşanan devrimci bir alt üst oluşun aslında ürünleriyiz.  Örneğin Mustafa Kemal’i  tüm yaşamında derinden etkilemiş,bir anlamda yaşamını alt üst etmiş 1789 Fransız Devrimi ile 1917 Ekim Sovyet Devrimini yok kabul edemez,görmezden gelemezsiniz.1923  Türk Devriminin,Kemalist Devrimin temel harcında bu iki devrim vardır.Yani her üç devrim de dipten gelen muhteşem dalganın,halk hareketinin bir sonucudur.

 

Bu gerçeğin dile getirilmesinden korkan ve sinenlere yaşamım boyunca hep  tanık oldum. Örneğin, günümüzde CHP’de yaşanan genel başkanlık yarışını, mücadelesini ilgi ile izliyorum. Bu kavganın tam göbeğinde Güney Marmara ve Bandırma var. Bugün CHP Genel Başkanı adına Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Ahmet Akın’dan söz ediyorum. Bir anlamda görevi gereği tepkileri göğüslüyor. İşi zor mu zor ve Allah yardımcısı olsun.

 

Neden?

 

Çünkü, CHP tabanından yükselen ve gün geçtikçe gelişip, güçlenen bir dip dalgası ile karşı karşıya. Direncinin düştüğü noktada Kılıçdaroğlu ile birlikte un ufak olacağını o da biliyor. Bu direncin ve dip dalgasının bir yansıması da Bandırma CHP’de ilçe başkanlığı yarışında yaşanıyor. Tolga Tosun’un desteğindeki Mehmet Atak ile Dursun Mirza/Metin Ok’un desteğindeki Cemal Adıgüzel yanı sıra Hüseyin Bahar arasında kategorize olan ayrışma ve gruplaşmanın ve mücadelenin nerelere varacağını hep birlikte izliyoruz. Partinin ağır topları eski başkan Sedat Pekel ve eski ilçe başkanı Ömer Lütfü Kayalar’ın da Atak’a desteğinin beraberinde CHP’de ciddi yol ayrımlarını beraberinde getireceği bir muamma değil. Mücadelenin temelinde ilçe başkanlığından öte belediye başkan adaylığı olduğunu görmek gerekiyor.

 

 Bu başkanlık  seçimini Adıgüzel kaybederse ne olur?

 

Bir anlamda Adıgüzel ve Dursun Mirza için sonun başlangıcı olur ve Mirza, açısından yeni bir siyasal sürecin kapıları açılır. Bunu  da en iyi bilen Mirza’nın kendisi. Kuşkusuz, bu yorumların hepsi bir öngörü ve değerlendirme. Sabırla bekleyip, yaşananları izlemek gerekiyor. Derdim, kimseyi incitip, kırmak değil.

 

Kuşkusuz CHP için dipten, tabandan yükselen dip dalgası 15 Temmuz direnişinin 7.yılında iktidar partisi AK Parti, Cumhur İttifakı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da vuruyor, sallıyor. Dilerim, görüşmelerin içeriği netleşir ve kaybeden ülke olmaz.

 

Neden?

 

Son NATO zirvesinde yaşananlar, İsveç’in NATO’ya Türkiye tarafından kabulü ve ABD ile yapılan görüşmeler mide bulandırmış durumda. Serbest piyasacıların ekonomide yarattığı sıkıntılar ortada.15 Temmuz şehitleri, gazileri bir tarafta. Laf değil,251 şehitten, 2000’i aşkın gaziden söz ediyoruz,15 Temmuz darbe kalkışmasının faili ve katili, PKK ile FETÖ belasının hamisi ABD ve Batı.!NATO ve AB ..!Milyonların meydanlarda’ Dik dur eğilme’ sesi de hala kulaklarımızda..

 

Dipten gelen dalga’nın amanı, lütfeni yoktur. Dipten gelen ses, kaba ve nobrandır, kibarlık taslamaz. Arkada yığılıp kalan enkaza bakıp, durmanın, ağlanmanın, kıymeti ve değeri, anlamı yoktur. Her dipten gelen dalganın kaderi budur.

 

Esen kalın..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dipten, Gelen, Dalga,
Yorumlar
Haber Yazılımı