Kaan uçunca akıllara öldürülen ASELSAN mühendisleri geldi
Haber
24 Şubat 2024 - Cumartesi 03:45 Bu haber 973 kez okundu
 
Kaan uçunca akıllara öldürülen ASELSAN mühendisleri geldi
ASELSAN'ın en gözde mühendislerinin şüpheli ölümleri Kaan'ın ilk uçuşuyla yeniden gündeme geldi. Mühendis ölümlerinin Türkiye'nin milli hamlelerinin önünü kesmek olduğu yapılan soruşturmalarla ortaya çıktı
Türkiye Haberi
Kaan uçunca akıllara öldürülen  ASELSAN mühendisleri geldi

Milli muharip uçağımız Kaan'ın ilk uçuşunu gerçekleştirmesiyle milli projelere duyulan ilgi arttı. Kaan'ın ASELSAN tarafından üretilen çok sayıda teknolojiyi barındırması da ayrıca gurur kaynağı oldu. 5. Nesil savaş uçağı Kaan'da kullanılan ASELSAN teknolojileri şöyle: Kriptolu Haberleşme, Tanıma-Tanıtma, Veri Linki, Üç Boyutlu İç Haberleşme, Yer ve Uydu Tabanlı Yaklaşma, Seyrüsefer, Yedek Uçuş Gösterge, TULGAR Kaska Monteli Gösterge Birimi, Kızılötesi Arama ve Takip, Bütünleşik Elektro-Optik Hedefleme, Kızılötesi Füze İkaz ve Görüntüleme, Lazer İkaz, Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir, Güdüm Kitleri, Uçuş Kontrol Sistemi Sensörleri, Entegre Elektronik Harp, AESA Burun Radarı, Karşı Tedbir Atma.

 

Geliştirdiği teknolojiyle göz dolduran ASELSAN'da 2006 yılından bu yana pekçok mühendis şüpheli şekilde hayatını kaybetmişti. Mühendislerin ortak noktası ise stratejik nitelikli askeri proje ve araştırmalar üzerinde çalışmalar yapmasıydı.

İşte o mühendisler ve şüpheli ölümleri:

Hüseyin Başbilen:

31 yaşındayken, 4 Ağustos 2006'da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. Projelerin flash belleği bulunamadı.

Ali Ünal:

 

30 yaşındaki mühendis 17 Ocak 2007'de kafasına isabet eden kurşunla yaşamıhı yitirdi. F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol, şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.

Evrim Yançeken:

26 Ocak 2007'de oturduğu binanın 6'ncı katından düşürek öldü. Başbilen askeri projeler üzerinde çalışıyordu.

Burhanettin Volkan:

7 Ekim 2007'de Ankara Bando Okulları Komutanlığı'nda nöbetçi subay odasında ölü bulundu. Vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.

Zafer Oluk:

10 Mayıs 2008'de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Yazılım mühendisiydi.

Hakan Öksüz:

25 Ocak 2012'de Eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. Mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.

Erdem Uğur:

16 Ocak 2015'de Ankara'daki evinde ölü bulundu. Gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. Hortum ağzında bulundu. Manyetik alan konusunda uzman olan Uğur; F-16 savaş uçakları, İHA, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaan, uçunca, akıllara, öldürülen, , ASELSAN, mühendisleri, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı