3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti!
Haber
02 Haziran 2024 - Pazar 23:06 Bu haber 436 kez okundu
 
3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti!
Yerel seçim sonuçlarına yapılan itirazlar üzerine seçimin yenilenmesi kararı alınan 3 ilçe ve 4 beldede, 58 bin 259 seçmen oy vermek için bugün sandığa gitti. Oy verme süreci saat 8'de başlarken sandıklar 17:00'da kapandı.(Hürriyet)
Siyaset Haberi
3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti!

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yerel seçimleri yenileme kararı aldığı 3 ilçe ve 4 beldede bugün belediye başkanlığı için sandığa gitti. Aksaray Güzelyurt, Kayseri Pınarbaşı, Şanlıurfa Hilvan ilçeleri ile Sivas Yıldızeli Güneykaya beldesinde belediye meclis üyeliği yenileme seçimi de yapıldı. Yenileme seçiminde 58 bin 259 seçmen, 312 sandıkta oy kullandı. Yenileme kararı alınan yerlerde yeni seçmen eklenmeyecek. Ölenler ve askere gidenler ise seçmenlikten düşürüldü.

YSK, yerel seçimin ardından sonuçlara yapılan itirazlar üzerine 3 ilçe ve 4 beldede belediye başkanlığı seçimlerinin; kısıtlı seçmenlere oy kullandırılması, Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde bazı seçmenlere pusula verilmemesi, arbede yaşanması gibi gerekçelerle tekrarlanmasına karar vermişti.

 

SİVAS'IN GÜNEYKAYA BELDESİNDE VATANDAŞAR OYUNU KULLANDI

Sivas'ta Yüksel Seçim Kurulu'nın, seçimin yenilenmesine karar verdiği Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde vatandaşlar oy kullanmak için sandığa gitti.

AK PARTİ ADAYI KAZANDI

Güneykaya köyünde oy sayım işlemi tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Hüseyin Kırışkuzu 556 oy olarak beldenin yeni belediye başkanı oldu. (DHA)

 

3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti Oy verme işlemi sona erdi

 

TUNCELİ'NİN AKPAZAR BELDESİNDE OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

YÜKSEK Seçim Kurulu'nun (YSK) seçimlerin yenilenmesine karar verdiği bin 700 seçmenin bulunduğu Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde oy verme işlemleri bitti. Serhat Ozan YILDIRIM/TUNCELİ, (DHA)

AK PARTİ’NİN ADAYI KAZANDI

Akpazar beldesinde, resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin adayı Ali Aydın, 644 oy alarak belediye başkanı seçildi. CHP’nin adayı Zeynel Yıldırım 422 oy alırken, DEM Parti’nin adayı Orhan Çelebi 220 oy, MHP’nin adayı Neşe Gür 81, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Ahmet Yılmaz da 9 oy aldı. 1381 kişinin oy kullandığı beldede 5 oy geçersiz sayıldı. (DHA)

 

3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti Oy verme işlemi sona erdi
 

HİLVAN'DA İLK OYLAR SANDIKTA

ŞANLIURFA’nın Hilvan ilçesinde seçmenler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti için ikinci kez oy kullanmak için saat 08.00 sandık başına gitti.

GÜVENLİK ÜST SEVİYEDE

Hilvan İlçesi'nde 27 bin 686 seçmen sekiz okulda kurulan 125 sandıkta oy kullanıldı. Saat 08.00'de başlayacak oy verme işlem saat 17.00'de sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu kararınca Hilvan'da belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği, Akçakale, Eyyübiye, Hilvan ve Siverek ilçelerine bağlı 17 mahallede de muhtarlık seçiminin 2 Haziran’da tekrar sandık başına gidileceği kaydedildi. Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada Hilvan ilçesinde ve 17 mahallede gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimi için tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

Vali Hasan Şıldak tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hilvan'da sandık sayımız 125, seçmen sayımız ise 27 bin 686'dır. Bu yerleşim yerlerinin tamamında seçimin güven ve huzur ortamında en sağlıklı koşullarda, olaysız şekilde tamamlanması için tedbirlerimizi en yüksek seviyede planladık. Emniyet bölgemizde Hilvan'da 953, diğer mahallelerimizde ise 464 olmak üzere bin 417 polisimiz seçim günü görev yapacak. Jandarma bölgesinde ise Hilvan'da 912, diğer kırsal mahallelerimizde 368 olmak üzere bin 280 jandarma personelimiz görev yapacak. Toplamda ise 2 bin 697 güvenlik personelimiz görev alacaktır. Seçimin güvenlik içinde ve huzur ortamında yapılması için tüm tedbirlerimizi aldık ve sahada uygulanabilir duruma getirdik. Hilvan'da ve diğer mahallelerde seçim günü oy verme esnasında ve devamında oyların sayım ve dökümü sürecinde yasal olmayan hiçbir duruma müsaade etmeyeceğiz. Alınan sıkı önlemlerle istenmeyen bir olayın yaşanmasına fırsat vermeyeceğiz ve müdahale ederek yasal gereğini yerine getireceğiz."

Öte yandan, Vali Hasan Şıldak, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran seçimleri Hilvan ilçesinde takip ederken, güvenlik tedbirleriyle ilgili süreci de yönetecekleri bildirildi.

AKSARAY'DA 1 İLÇE İLE 1 BELDEDE SEÇMENLER OY KULLANDI

YÜKSEK Seçim Kurulu'nun (YSK) kararı sonrası Aksaray'ın Güzelyurt ilçesi ile merkeze bağlı Sağlık beldesinde seçmenler, belediye başkanlarını belirlemek için bir kez daha sandık başına gitti.

 

3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti Oy verme işlemi sona erdi

 

KIRKLARELİ LÜLEBURGAZ'DA 16 SANDIK KURULDU

KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştarın beldesinde Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçimlerin yenilenmesi kararı sonrası bugün 16 sandık kuruldu. Belde sakinleri, bir kez daha belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gitti.

KAYSERİ'NİN PINARBAŞI'NDA OYLAR KULLANILDI

YSK kararıyla seçimlerin yenilendiği Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde oy kullanma işlemi sona erdi ve sandıklar kapandı. Vatandaşlar saat 08.00'den 17.00'ye kadar oylarını kullandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı seçimde, oy kullanma işlemi sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

3 ilçe ve 4 beldede seçmen sandığa gitti Oy verme işlemi sona erdi

 

KONYA'DA MUHTARLIK SEÇİMLERİ

Öte yandan Konya'nın bazı mahallerinde muhtarlık seçimleri de bugün yenilendi. Hüyük ilçesi Ulupınar Mahallesi, Meram ilçesi Botsa ile Karadiğinderesi mahalleleri, Ereğli ilçesi Sarıtopalı Mahallesi, Akşehir ilçesi Savaş Mahallesi ve Kadınhanı ilçesi Atlantı Mahallesi'nde seçmenler, sandık başına gitti. Erkan ALTUNTAŞ/AKSARAY, (DHA)

312 SANDIK  KURULDU

- Aksaray-Güzelyurt: Sandık 9 – seçmen sayısı 2 bin 32 kişi 

- Kayseri-Pınarbaşı: Sandık 141 – seçmen sayısı 18 bin 960 kişi

- Şanlıurfa-Hilvan: Sandık 124 – seçmen sayısı 27 bin 686 kişi

- Sivas Yıldızeli-Güneykaya: Sandık 5 – seçmen sayısı bin 147 kişi

- Tunceli Mazgirt-Akpazar: Sandık 10 – seçmen sayısı bin 700 kişi

- Kırklareli Lüleburgaz-Büyükkarıştıran: Sandık 16 – seçmen sayısı 4 bin 950 kişi

- Aksaray Merkez-Sağlık: Sandık 7 – seçmen sayısı bin 784 kişi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, ilçe, ve, 4, beldede, seçmen, sandığa, gitti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı