İngiliz oyunu
Haber
08 Mart 2023 - Çarşamba 12:08 Bu haber 4753 kez okundu
 
İngiliz oyunu
Gazeteci-Yazar Arıcan. son yaşanan 6'lı Masa'da Akşener krizini ve sonrası gelişmeleri ,ABD'nin HAARP Projesini değerlendirdi
Manşet Haberi
İngiliz oyunu

6’lı Masa’da geçtiğimiz hafta sonu yaşanan C.bakanı adayı kim olacak krizi,İyi Parti lideri Meral Akşener’in masa trafiğiyle bir o kadar garip ve bir o kadar karmaşık biçimde,arkasında  bin türlü bilmece bırakarak sonuçlanmış görünse de zorlama birlikteliğin elbet yeni krizlerle  yeni yol ayrımlarına gebe olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok..!

Bu gerçeği de en iyi bilen CHP ve C.başkanı adayı namzeti Kemal Kılıçdaroğlu ama ilk yol ayrımının deneyimine sahip olan CHP ve Kılıçdaroğlu’nun böylesi bir olasılığa karşı hazırlıklı olduğunu belirtmekte yarar var.

Keza,dert ve dava,Kılıçdaroğlu’nun C.başkanı adaylığını resi olarak Masa’ya taşıması mı? Bu komik.! Çünkü, Kılıçdaroğlu, her fırsat ve ortamda C.başkanı adayı olma istek ve arzusunu ortaya koymuş bir lider.Gizli,saklı bir şey yok.Akşener’de yeni yetme,tecrübesiz bir siyasetçi  olmadığına ge ‘saf’ a yatmasının ve böyle bir gerekçenin ardına sığınmasınının anlamı yok.O azan şu soruyu sormak gerekiyor:Akşener’i masadan kaldıran gerçek gerekçe ne?Çünkü, Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş’la ilgili telebi de başından beri biliniyor.

Akşener’i Masa’dan kaldıran gerekçe günlerdir kamuoyunda  tartışılmasına karşın, hala aklı başında bir yanıt verilememesi yada bulunamaması, olayı başka mecralara bilinçli olarak taşıyor.85 milyon kandırılıyor ve bir başka oyun oynanıp,tezgah içinde başka tezgahlar mı sahneleniyor?

Vakanın finaline bakmak gerekiyor. Finalinde, geçtiğimiz hata szona başlayan Cumartesi-pazar günü pik  yapan Masa krizi, Pazartesi günü ani bir şekilde biti ve Akşener Masa’ya döndü,  6’lı Masa’da yerini aldı. Ortak açıklamayla Kılıçdaroğlu’nun C.başkanı adaylığı kamuoyuna deklare edilip, İmamoğlu ve Yavaş,C.başkanı yardimcılığı teyit edildi.

Kriz aşıldı ve bitti mi? Hayır.!Bu klasik İngiliz oyunudur ve içlerinde en iyi bu İngiliz oyununu Turan Çömez iyi bilir.Başlangıcında Akşener ile Kılıçdaroğlu arasında suni  bir sorun örüldü, bu kriz CHP ve Kılıçdaroğlu lehine yeniden inşa ve imar edilip, İttifak güçledirilip,  Akşener’in de geri dönüşüyle, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı resmileştirilip, PKK/HDP’nin, marjinal grupların  bu İttifakta yerini almasının önü açıldı.Yani Kılıçdaroğlu ve Akşener görevlerini layıkıyla ve başarıyla yerine getirmiş oldu.Bize de  vakanın muhabbeti kaldı.

CHP’li arkadaşlar kızmamalı. Çünkü, başından beri CHP’lilerin ezici çoğunluğunun Kılıçdaroğlu’nun C.başkanı adaylığına destek vermelerinin gerçek amacı, Kılıçdaroğlu’ndan  bir şekilde kurtulmaktı. Bunu da bugün için kısmen başardılar. Çünkü, girdiği her seçimi kaybetmiş Kılıçdaroğlu’nun C.başkanlığı seçimini de kaybedeceğini en iyi bilenler yine CHP’liler.O nedenle oyunu en iyi görenlerde yine CHP’liler. Tabiri caiz ize CHP’nin başına nasıl geldiyse Kılıçdaroğlu, öyle gidecek.!

Böyle bir operasyona Millet İttifakı’nın  ihtiyacı da vardı. İhtiyaç giderildi. Tabiri caiz ise Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle taşlar yerli yerine  oturtuldu.

Bu son vakayı deprem gerçeğinden ayıramazsınız. Çünkü, ilişkili. On, on bir ili içine alan ve en az 50 bin cana mal olmuş K.Maraş/ Elbistan depremi için tak bilim adamları, yerli ve yabancı, depremin oluş şekli,fay hareketleri üzerine  somut bir açıklama yapamanının yanında, özellikle Elbistan  depremi konusunda tanımlanamayan, öngörülemeyen ,ilginç tanımlamalar yapıyor. Konuşulup tartışılmaktan sakınılsa da HAARP’ten ciddi ciddi söz ediliyor. TSK ve Genel Kurmay’ın  bu olasılığı da soruşturma konusu yaptığı dillendiriliyor.

Eğer,ABD merkezli HAARP iddiası ete kemiğe bürünür ise,bunun siyasi ve askeri sonuçları çok ağır olacaktır. Bir oçk Avrupa ülkesi ve Rus bilim insanları bu savı ve iddiayı doğrulayarak, Türkiye’ye karşı ABD’nin HAARP’i kullandığını öne sürüyor. Neden? Erdoğan ve yönetimini son çare olarak alaşağı edebilmek için.!

ABD, böyle bir şey denemiş olabilir mi? Hiç şüpheniz olmasın.! ABD ve Batılı emperyalist güç odakları, amaç ve çıkarları için her yolu dener. Erdoğan ve yönetiminden bir an önce kurtulmak için her yolu ve yöntemi kullanan Biden yönetiminin saldırganlığının ve cüretinin ahlaki hiç bir sınırı bulunmuyor.

Sonuç olarak,son tartışmaları özünden kopartıp ve birbirinden ayrı değerlendirebilmek mümkün  görünmüyor.İblisin,dünyasını anlamak için  bu dünyanın görünürdeki karmaşasına aldanmamak gerek.Öyle  ki.bir proje diğer  projeyle tamamlanıyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiliz, oyunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı