Ücretli öğretmenler ‘biz de varız’ dedi
Haber
05 Mayıs 2024 - Pazar 00:56 Bu haber 766 kez okundu
 
Ücretli öğretmenler ‘biz de varız’ dedi
Binlerce aday öğretmen atamalarına ilişkin ayrıntıların açıklanmasını bekliyor. Mülakat tartışmaları, yeni müfredat modeliyle beraber eğitim camiası tartışmalı bir gündemin içinde. Hiçbir güvenceye sahip olmayan ücretli öğretmenler de unutulmamak istiyor
Ekonomi Haberi
Ücretli öğretmenler ‘biz de varız’ dedi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Muhtemelen pazartesi günü hem atanacak öğretmen sayısı hem de branş bazında kontenjan dağılımları açıklanmış olur." dedi. Asgari ücret altında güvencesizliğe mahkum edilen ücretli öğretmenler ise, atamalarda kendilerinin unutulmamasını istedi.
Bakan Tekin, her ayın ilk cumartesi günü farklı illerde düzenlenen "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında bu kez Diyarbakır'daki öğretmenlerle merkez Sur ilçesinde tarihi İçkale Açık Hava Müzesi'nde bir araya geldi.
Öğretmen atamalarıyla ilgili gelen bir soru üzerine Tekin, "Muhtemelen pazartesi günü hem atanacak öğretmen sayısı hem de branş bazında kontenjan dağılımları açıklanmış olur." değerlendirmesinde bulundu.

HAZİRANDA İŞSİZLİK BEKLİYOR

 

Neredeyse bir öğretmen istihdam modeline dönen ücretli öğretmenlik modeli asgari ücretin altında, güvencesiz bir çalışma biçimi olarak devam ediyor. Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre, 76 ilde 71 bin 761 ücretli öğretmen görev yaparken yaklaşık 100 bin norm açığı bulunuyor. Girdikleri ders başına ücret alan, dolayısıyla aylık gelirleri asgari ücretin bile altında kalan ücretli öğretmenler, hiçbir özlük hakkına sahip değil.
Aydınlık’a konuşan ücretli öğretmen S.Y. haziran ayında okullar kapanırken binlerce öğretmenin işsiz kalacağını söyledi. Halihazırda asgari ücretin altında ücret aldıklarını belirten S.Y. yapılacak öğretmen atamalarında kendilerinin de dikkate alınmasını bekleyen on binlercemeslektaşının olduğunu dile getirdi.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?

Öğretmen atamalarına ilişkin gergin bekleyiş sürerken öğretmenlerin mülakatların kaldırılmasına ilişkin talepleri de gündemde. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle yeniden seçilen CumhurbaşkanıErdoğan’ın mülakatların kaldırılacağına yönelik sözünü hatırlatan öğretmenler, sözlerin tutulmasını da istiyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da konuya ilişkin “Kariyer mi önemli? Sayın cumhurbaşkanının sözünün havada kalması mi önemli? Öğretmen atamalarında mülakatı savunanlar, bunun ‘nitelikli öğretmen’ seçimi için şart olduğunu iddia ediyorlar!AK Parti iktidarları döneminde 800 bin öğretmen atandı. Bunların çok büyük çoğunluğu da mülakatsız ya daKPSS puanı ile aynı mülakat puanı verilerek atandı. Ne yani; şimdi bu yüzbinlerce öğretmenimiz niteliksiz mi? Bu nasıl bir anlayıştır? Ne büyük bir çelişkidir? Kendi geçmişini inkar değil midir?” eleştirisinde bulundu.

DERS SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Yeni taslağa göre müfredatın sadeleştirildiği gerekçesiyle ders sürelerinin kısalıp kısalmayacağı konusunda bir soru üzerine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Müfredat değişikliğinin ders sürelerine etkisi söz konusu değil. Bu anlamda ders saatlerinde herhangi bir artış veya azalma olmayacak. Ders sürelerimiz mevcut haliyle devam edecek." dedi

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

 

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sorular üzerine Türkiye'de öğretmenlerin nitelikleri ve seçiminden, hizmet içi eğitimine kadar birçok konuyu kapsayan yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtti. Tekin, şöyle devam etti:
"Kanun, öğretmenlerin ve yöneticilerin hak, ödev ve sorumlulukları, öğretmenlik mesleğinde kariyer, eğitim çalışanlarının şiddetten korunması, öğretmenlerin hizmet içi eğitimi gibi konuları kapsayacak."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ücretli, öğretmenler, ‘biz, de, varız’, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı