Zeytinyağında ambalajlı ihracat teşvik edilmeli!
Haber
21 Ekim 2023 - Cumartesi 02:00 Bu haber 1112 kez okundu
 
Zeytinyağında ambalajlı ihracat teşvik edilmeli!
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan, Türkiye'nin iç ve dış zeytinyağı arzında sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, "Elimizde geçen yıl kırılan ihracat rekorunu tekrar kırmaya yetecek kadar zeytinyağımız olacak." dedi.
Ekonomi Haberi
Zeytinyağında ambalajlı ihracat teşvik edilmeli!

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik ilave tedbirlerin uzatılmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinyağında 2022-2023 sezonundan yaklaşık 200 bin ton devir stoku bulunduğu bilgisini veren Tan, bu yılın zeytin üretiminde ‘yok yılı’ olmasına karşın ülke stoklarında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

‘ARZDA SIKINTI YAŞANMAYACAK’

Tan, geçen sezon Türkiye'de toplam 450 bin tonu bulan arz gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

 

 

"Bunun yaklaşık 150 bin tonunu ihraç ederek bir rekora imza atmış, 150 bin ton da iç tüketim yapmıştık. Şimdi devir stoklarla birlikte yaklaşık 150-200 bin ton ile 2023-2024 sezonuna giriyoruz. Bu sezon zeytin üretiminde 'yok yılı' ortalamalarında olsa bile geçtiğimiz sezonun iç ve dış tüketimini karşılayıp bir sonraki yıla önemli miktar devir stok verecek kadar zeytinyağımız olacaktır. Elimizde fazladan ihracat yapacak miktar var. Yani iç ve dış zeytinyağı arzında sıkıntı yaşanmayacak. Elimizde geçen yıl kırılan ihracat rekorunu tekrar kırmaya yetecek kadar zeytinyağımız olacaktır."

Tan, 2023-2024 döneminde devir stoku da dahil edildiğinde arz bakımından İspanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci sırada olmaya devam edeceğini belirterek, İspanya ve İtalya'nın geçen sezon olduğu gibi bu sezon da üretim sıkıntısı yaşayacağını anlattı.

 

 

‘İHRACAT KISITLAMASI FİYATLARI DÜŞÜRMEZ’

Tan, ambalajlı yağ ihracatının artırılması için dökme yağ ihracatının azaltılmasının kesin çözüm olmadığını dile getirerek, ambalajlı ve kutulu ihracatın teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi. Ambalajlı ihracatta önceden tonda dolar bazında 250-1000 dolar yardım yapıldığını hatırlatan Tan, dökme zeytinyağı ihracatını yasaklamak için fon konulabileceğini, devletin buradan gelir elde edebileceğini ve bunu da ambalajlı ihracatta teşvik olarak kullanılabileceğini anlattı.
Tan, Türkiye'nin ambalajlı ve markalı satış yapmasının önemli olduğunu, ihracatın döviz getirdiğini ve şu anda ülke tarihinde ilk defa zeytinyağı ihracatında 1 milyar dolara yaklaşıldığını kaydetti.
İç piyasa fiyatlarının kısıtlama yöntemiyle düşmeyeceğini belirten Tan, bunun yolunun AB'deki gibi kilogramda 1,32 avro prim verilmesinden geçtiğini söyledi. Tan, zeytinyağı fiyatlarının diğer ülkelere göre Türkiye'de daha ucuz olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinyağında, ambalajlı, ihracat, teşvik, edilmeli!,
Yorumlar
Haber Yazılımı