Sivil ve Demokratik Anayasa.!
Haber
10 Mayıs 2022 - Salı 14:33 Bu haber 1554 kez okundu
 
Sivil ve Demokratik Anayasa.!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan yazdı..
Manşet Haberi
Sivil ve Demokratik Anayasa.!

12 Eylül askeri müdahalesinin ardından hazırlanan ve 7 Kasım 1982 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa'da bugüne kadar 16 kez değişiklik yapıldı.

 

Sürpriz mi, HAYIR, değil.!

 

Sorarsanız, Meclis’te gurubu bulunan ve bulunmayan tem siyasal partiler, 12 Eylül darbe anayasasının darbecilerin  emri, müdahalesi ve yönlendirmesi, talepleriyle hazırlanmış ve 1982 7 Kasım  rerefandumuyla seçmene  dayatılarak kabul edilmiş

 

Anayasa’nın anti-demokratik, insan hak ve özgürlüklerini, demokrasi ve hukuk devletini boğazlayan hükümlerle dolu olduğunu yıllardır ifade eder ve on yıllardır ilk fırsatta ‘demokratik ve hukuk devletine yakışır’ bir Anayasa’nın  acilen hazırlanıp,halkın oyuna sunulacağını söyler.

 

Vaatlerinin başında da bu gelmiştir.!

 

Öyle ki, her Anayasa değişikliği veya ‘yeni Anayasa’ çok partili yaşamda ülkemiz demokrasisinde gerçekleşen darbelerle olmuştur. Ülkemiz ve millet açısından ‘sivil’  bir Anayasa hayal olmuştur.

 

82 darbe Anayasası, o gün bugündür, düzenlene ve değiştirile değiştirile ‘yamalı bohça’ ya dönüştü. Çünkü, darbe anayasası ne ülkenin ne de milletin bir hukuk devleti ve demokrasinin egemen kılındığı, özgürlüklere kavuşma özlemine, hasretine yanıt vermedi, vermiyor.

 

Siyasal iktidarın ‘sivil’ bir  anayasanın Meclis  iradesiyle siyasal uzlaşıyla, Anayasa uzmanlarının ve üniversitelerin uzlaşısıyla, sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla, halk oylamasıyla milletin de iradesini sandığı özgürce yansıtıp gerçekleşmesi hep  engellendi, hep önlendi… Meclis ve millet iradesiyle ‘sivil’ bir anayasanın hazırlanıp, oylanması ve milletin iradesiyle kabulü istenmedi.

Bu nedenle İdari Yargı Günü’nde Başkan Erdoğan’ın  ‘sivil Anayasa’nın  hazırlanıp, halk oyuna sunulması ve darbe anayasasından bir an önce kurtulunması yönündeki iradesi ve açıklamalarını önemsiyoruz.Az laf çok iş..!

 

Demokrasi, adalet ve hukuk, özgürlükler konusunda mangalda kül bırakmayanlar  on yıllardır millete verdikleri ‘sivil anayasa’ konusundaki sözlerinin ardında durup,  darbecilerden ve darbelerden bu hakkı, Meclise ve millete verme zamanı geldi, geçiyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sivil, ve, Demokratik, Anayasa.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı