Akın: ZEYTİN DÜŞMANI KANUN TEKLİFİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
Haber
13 Aralık 2022 - Salı 13:03 Bu haber 1941 kez okundu
 
Akın: ZEYTİN DÜŞMANI KANUN TEKLİFİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zeytinliklerin maden faaliyetlerine açılmasına izin veren AK Partinin kanun teklifine tepki gösterdi. Akın, “Sıvı altın olarak bilinen ve asırlarca ekonomik değer üreten ağaçlar daha önce de AK Parti iktidarının hedefiydi. Şimdi milletimizle beraber yine her zeminde yine direneceğiz ve bu hukuksuzluğu yine izin vermeyeceğiz” dedi
Bölge Haberi
Akın: ZEYTİN DÜŞMANI KANUN TEKLİFİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

AK parti milletvekillerinin hazırlayıp Meclis’e sunduğu zeytinliklerin talanına yol açacak Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda başlanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zeytinliklerin talanı ile ilgili daha önce de AK Parti iktidarının bir çok yasal düzenleme girişiminde bulunduğunu ama üreticiler ve halkla birlikte direndiklerini vurgulayan Ahmet Akın, “Yetmedi, bitmedi, usanmadılar, doymadılar! Zeytinlikleri maden aramasına açan yönetmeliği Danıştay durdurmuştu. Hukuk tanımaz AKP, şimdi de giderayak, bu rezalete Meclis’i alet ediyor. Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere de aykırı bu teklif derhal geri çekilmelidir” dedi.

AK PARTİLİ BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ DE İZİN VERMEZ

Getirilen teklifin kabul edilemez ve zeytinliklerin ölüm fermanı olduğunu söyleyen CHP’li Akın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Zeytin bölgesinin bir insanı olarak bu düzenlemeyi ne ben ne üreticilerimiz ne de Türk milletinin bir ferdi kabul eder. Kime sordular? Kimseye! Yaptım oldum anlayışı ile zeytinliklerin talanına izin vermemiz mümkün değil. Bu yanlışa bölgemizin AK partili milletvekillerinin de izin vermeyeceğini düşünüyorum. Yanlıştan geri dönülmezse ulusal bir varlık ve ciddi ekonomik değeri olan zeytin ağaçlarının büyük zarar görecek. ‘Sıvı altın’ olarak bilinen ve asırlarca ekonomik değer üreten ağaçlar daha önce de AK Parti iktidarının hedefiydi. Hukuk tanımaz AKP, şimdi de giderayak, bu rezalete Meclis’i alet ediyor. Üreticilerimizle, vatandaşlarımızla birlikte direndik ve buna izin vermedik. Şimdi yine direneceğiz.”

AK PARTİ’NİN ZEYTİN TALANI TEKLİFİ ŞÖYLE

Teklife göre; Maden Kanunu'na eklenecek geçici maddeyle ruhsat sahibi veya rödovansçı olan gerçek veya tüzel kişiler tarafından yürütülen madencilik faaliyetlerinin, tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlar veya fiili olarak üzerinde zeytinlik bulunan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının, izin verilecek maden sahalarının bulunduğu ilçe ve il sınırlarına öncelik vermek suretiyle taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine, kamu yararı dikkate alınarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından izin verilebilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akın:, ZEYTİN, DÜŞMANI, KANUN, TEKLİFİNE, İZİN, VERMEYECEĞİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı