Demirtaş’tan Kandil itirafı
Haber
02 Aralık 2022 - Cuma 13:55 Bu haber 376 kez okundu
 
Demirtaş’tan Kandil itirafı
Kobani olaylarına ilişkin görülen davada sanıklardan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK, Türkiye hukukuna göre terör örgütüdür fakat Kandil’de ve İmralı’da gördüğümüz saygıyı biz hiçbir yerde görmüyoruz." dedi.
Siyaset Haberi
Demirtaş’tan Kandil itirafı

HDP'nin yaptığı çağrılar sonucunda 6-8 Ekim 2014'te meydana gelen olaylara ilişkin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı Kobani davasına devam edildi. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi yerleşkesi içerisinde bulunan salonda görülen duruşmada beyanlarda bulunan sanıklardan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, duruşma savcısını hedef alarak, "Bir duruşma savcısı duruşma salonunda suç duyurusunda bulunmaz mı? Benim geçen haftaya kadar haberim yoktu. Savcı hiç kimseye söylemeden antetli kağıt ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapıyor. Sadece Cumhurbaşkanının ağzından çıkan cümleleri alıntılayıp ‘AİHS 18’nci madde ihlali vardır’ dediğim için savcı devlet görevlisini korumayı kendisine görev edinmiş. Duruşma savcısı benim savunma beyanlarımda bir suç unsuru mu aramaktır? Bariz bir şekilde Erdoğan’ın avukatı gibi davranmıştır. Kendisine soruyorum? Erdoğan, siyasi ideolojik olarak sizin genel başkanınız mıdır? Karşınızda Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin yönetim kadrosu var. Savcı cübbesi giyip oradan bize parmak sallayamazsınız." ifadelerini kullandı. 

'BANA ÖCALAN’IN YERİNE GEÇME TEKLİFİ YAPILDI' 
Çözüm sürecinin devam ettiği ve heyetlerin İmralı'ya gidip geldiği dönemde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın kendisiyle görüşmek istediğini, kendisinin ise kabul etmediğini savunan Demirtaş, bunun üzerine konunun İmralı'da Öcalan'a iletilerek kendisi aleyhine tartışma yaratıldığını iddia ederek, “Bana Öcalan’ın yerine geçme teklifi yapıldı. Benden küçük bir Öcalan çıkarmaya çalıştılar. Biz biziz, Öcalan Öcalan’dır. Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek gücü ve misyonu var. Biz de halkın siyasi temsilcileri olarak parlamentoda çözüm aktörüyüz” diye konuştu.

'CHP İLE KURUN DESTEK VERELİM DEDİK' 
7 Haziran seçimleri sonrası Ahmet Davutoğlu'nun HDP'ye ziyarete geldiğini aktaran Demirtaş şöyle devam etti:

"Koalisyona hazır olduğumuzu söyledik. Aksi halde kurulacak bir azınlık hükümetine de dışardan da destek verebileceğimizi, güven oyu verebileceğimizi söyledik. 'CHP ile kurun destek verelim' dedik. Çözüm sürecinin devamı için ise yine o günlerde Erdoğan’la geçmişten gelen dostlukları olduğu için Celal Doğan’ı bizzat saraya görüşmeye gönderdik. ‘Seçim bitti, seçim sürecinde olan oldu, söylenen söylendi bunları unutalım, parlamento oluştu, yeniden süreci başlatalım, yeni anayasa ise beraber yapalım’ dedik. Celal Bey geri döndü ve Meclis’teki odamda oturduk. Doğan, Tayyip Erdoğan’ın ne çözümü ne süreci deyip kendisine (Demirtaş’a ) ağza alınmayacak hakaret ve küfürlerde bulunduğunu söyledi. Yani mesele bu denli olmasına rağmen kişiselleştirmedik. Biz İmralı’ya gittiğimizde yemek gelirdi. Heyetimiz yemeğe başlamadan Öcalan kaşığını kaldırmazdı. ‘Sizler seçilmiş insanlarsınız, önerilerimi sunuyorum’ derdi. ‘Uygun görürseniz’ derdi. PKK, Türkiye hukukuna göre terör örgütüdür fakat halkın iradesine ve seçilmişlerine Kandil’de ve İmralı’da gördüğümüz saygıyı biz hiçbir yerde görmüyoruz."

İDDİANAMEDEN: İÇ SAVAŞ AMAÇLANDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobani olaylarına ilişkin hazırlanan iddianamede; Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), KCK, ve örgütün kadın yapılanması (KJA) ve ilgili kuruluşların eş başkanları ile yönetici konumunda bulunan şahıslar tarafından örgütün yapmış olduğu çağrı/talimatlar doğrultusunda açıklamalarda ve çağrılarda bulunulduğu belirtilerek, “Yapılan çağrılarda; PKK/KCK silahlı terör örgütünün Kobani bölgesi başta olmak üzere ülkemiz sınırlarında oluşturmak istediği terör koridoru ile birlikte demokratik özerklik ilanı, akabinde sözde Kürdistan devletini kurmak için başlayan silahlı çatışmaları ülkemiz geneline yaymak, ülke genelinde terörün amaçlarından olan korkutma, sindirme, bombalı, silahlı saldırı sonrası kaos ortamı yaratarak ülkemiz bölünmez bütünlüğü, üniter yapısı ve halkı devlete karşı isyana davet etmek suretiyle iç savaş yaratılmasının amaçlandığı, böylelikle ortaya çıkacak olan otorite boşluğundan faydalanarak, ülkemiz genelinde faaliyet gösteren başta PKK/KCK silahlı terör örgütü olmak üzere, diğer örgütler ile birlikte topyekün bir isyan başlatılmasının hedeflendiği yapılan çağrılardan anlaşılmıştır” denilmişti.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HDP MYK İLE İRTİBATI
İddianamede, soruşturma kapsamında yakalanarak gözaltına alınan ve HDP-MYK üyesi olan Bircan Yorulmaz isimli şahıstan elde edilen dijital materyallere yer verilmişti. Yorulmaz’a 6 Ekim 2014’te saat 22:05:22’de PYD silahlı terör örgütü tarafından İngilizce bir mesaj geldiği kaydedilen iddianamede bu metinde, “Acil Çağrı: Kobani’de binlerce sivil katliam tehdidi altında. Şimdi harekete geçme ve Kobani’de yaşanacak büyük bir katliamı engelleme zamanı! Binlerce insan gözlerimizin önünde katledilmek üzere ve katlediliyor şimdi harekete geçme ve Kobani’de yaşanacak büyük bir katliamı engelleme zamanı. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Medya ve Halkla İlişkiler Ofisi (Avrupa) Bilgi ve İlişkiler Merkezi” şeklinde ifadelerin yer aldığı, bu hali ile terör örgütünün HDP MYK’sı ile doğrudan irtibatlı olduğu, örgütün talimatıyla birlikte hareket edildiğine ilişkin somut delil niteliği taşıdığı kaydedilmişti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demirtaş’tan, Kandil, itirafı,
Yorumlar
Haber Yazılımı