Emekliler tepkiyi. Keyif için çalışmıyoruz.!
Haber
11 Ekim 2023 - Çarşamba 21:52 Bu haber 1135 kez okundu
 
Emekliler tepkiyi. Keyif için çalışmıyoruz.!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere verilecek ikramiyede çalışan emeklilerin kapsam dışı bırakıldığını duyurdu. Konuşan Tüm Emekliler Derneği Genel Başkanı Çalışkan ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Deniz, emeklilerin geçinemediği için çalıştığını belirtti.
Ekonomi Haberi
Emekliler tepkiyi. Keyif için çalışmıyoruz.!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Cumhuriyetin 100. yılı için emeklilere 5 bin TL yatırılacağını belirten Erdoğan çalışan emeklilerin kampsam dışı bırakılacağını belirtti. 5 milyondan fazla emekli bu haktan yararlanamayacak. Tüm Emekliler Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz  yaptıkları açıklamada emeklilere adaletsizlik yapıldığını söyledi.

‘SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI VE EŞİTLİĞE AYKIRI’

Mehmet Bülent Deniz

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Emeklilere verilen müjde güzel ama eksik. Özellikle çalışan emeklilere bu ikramiyenin verilmeyecek olması, sosyal devlet anlayışı ve eşitliğe aykırı. Çünkü hepimiz biliyoruz ki emekliler maaşla geçinemedikleri için ek bir iş yapmak ve çalışmak zorundalar. Böyle bir toplumsal gerçeklik varken çalışan emeklileri bu işten istisna tutmak, hukuk devleti ve eşitlik anlamında üzüntü oluşturacaktır. Federasyonumuza da bu konuda çok yoğun vatandaş tepkisi gelmeye başladı.” dedi.

 

 

Bütün emekliler için ikramiyenin verilmesini isteyen Deniz, “Rakamın düşük olması da ayrı bir şikâyet konusu. Rakamın en az bir asgari ücret olması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Tüm Emekliler Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan da çalışan emekliler devletten destek beklerken tam tersi bir karşılık aldıklarını belirtti. Çalışkan şöyle konuştu: “Zaten 7 bin 500 – 8 bin TL maaşlı olan emekliler çalışmak zorunda kalıyor. Bunlar da geçimini sağlamak için çalışan yaşlı insanlar. Geçim derdi vatandaşı çalışmak zorunda bırakıyor. Emekliler devletten destek beklerken bunun tam tersi oluyor.”

Satılmış Çalışkan

‘ÖNCE ADALET İSTİYORUZ’

“Biliyorsunuz, ocak ayında yapılan zamlarda büyük adaletsizlik oldu. Çalışan emekliler arasında büyük bir fark oldu. Emeklilere yüzde 45- 50 zam verilirken çalışan emeklilere yüzde 25 zam verildi. Biz bu adaletsizliğin giderilmesini talep ettik. Bir de Cumhuriyetin 100. Yılı için bir talebimiz vardı. Tam da zam adaletsizliğinin üzerine 100. Yıl ikramiyesinde yapılan ayrım emeklileri isyan ettirdi. Çalışan emekli adeta dışlandı.”

 

 

‘İKRAMİYE RAKAMI DA ÇOK DÜŞÜK’

“Ayrıca verilen ikramiyenin tutarı da yeterli değil. İkramiye alacak emekliler tutarın çok düşük olduğunu söylüyor. Biz önce adalet istiyoruz. Bu ayrımcılığı kınıyoruz. Emekliler zaten geçim derdiyle boğuşurken bir de böyle bir ayrımcılığa maruz kalmaları kabul edilemez. Bu ayrımın ortadan kaldırılmasını ve ikramiyelere iyileştirme getirilmesini istiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emekliler, tepkiyi., Keyif, için, çalışmıyoruz.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı