Kuvayı Milliye Anıtı’na saldırı
Haber
08 Aralık 2022 - Perşembe 16:04 Bu haber 727 kez okundu
 
Kuvayı Milliye Anıtı’na saldırı
Kuvayı Milliye Anıtı’nın kaidesindeki bilgilendirme tabelaları ve aydınlatma armatürleri çalındı, polyester heykellerden birinin eli kırıldı. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, olayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Bölge Haberi
Kuvayı Milliye Anıtı’na saldırı

 Burhaniye’nin Ayvalık ilçesi yönünden girişinde bulunan ve 2008 yılında heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan 3 etaptan oluşan Kuvayı Milliye Anıtı, saldırıya uğradı.

Birinci etabında Karaağaç cephesinden Uludağlı Recep Onbaşı’nın at üzerinde vurulmuş olarak, ikinci etabında Burhaniye Kuvayı Milliyeci efeleri Borazan Çavuş, Hasan Efe ve Kadir Efe’nin, üçüncü etabında ise Mustafa Kemal Atatürk, 172. Alay Komutanı Ali Çetinkaya, Kuvayı Milliye Merkez Heyeti üyesi Pelitköylü Mehmet Cavit (Emir) Bey’in tasvir edildiği anıtın kaidesine kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi.

Kaidesindeki pirinç bilgilendirme tabelaları ile aydınlatma armatürlerinden 6’sı çalındı. Anıttaki polyesterden yapılmış olan heykellerden Hasan Efe’nin tüfek tutan sağ eli de kırılarak çalındı.

‘BUNU YAPANLAR TARİHLE SORUNU OLANLAR’

Burhaniye Belediyesi ekipleri, anıttaki inceleme sonrası tahribatı raporlayıp savcılığa suç duyurusunda bulundu. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, olayı kınayarak, “Bunu yapanlar tarihle sorunu olanlar, ecdatlarının canını hiçe sayanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu topraklar Kuvayı Milliye’nin en önemli yerleridir” diyen Deveciler, “Bu cesur, vatanı için tereddütsüz olarak canını yok sayan Kuvayı Milliye kahramanlarımızın anıtına yapılan bu menfur saldırının sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılacaklarını umuyorum. Biz belediye olarak suç duyurumuzu gerekli mercilere yaptık” diye konuştu.

Olayı ‘utanç verici’ olarak niteleyen Başkan Deveciler, anıtın en kısa zamanda yenilenerek eski haline getirileceğini kaydetti.

 
Kuvayı Milliye Anıtı’na saldırı
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuvayı, Milliye, Anıtı’na, saldırı,
Yorumlar
Haber Yazılımı