Mesaide internetten haber okuma,iş akdinin feshine gerekçe..!
Haber
21 Kasım 2021 - Pazar 19:25 Bu haber 199 kez okundu
 
Mesaide internetten haber okuma,iş akdinin feshine gerekçe..!
Bir işçinin internetten gazete okuduğu, sürekli işe geç geldiği ve mesai saatleri dışında izinsiz olarak çalışma alanına geldiği gerekçeleriyle tazminatsız olarak kovulduğu iddia edildi. İşçi ve işveren mahkemelere karşılıklı olarak dilekçe verdi, sonuçta işten çıkarmanın geçerli olduğuna hükmedildi.
Gündem Haberi
Mesaide internetten haber okuma,iş akdinin feshine gerekçe..!

İşveren, işe sürekli geç kaldığını ve telefondan gazete okuduğunu iddia ettiği çalışanı tazminatsız olarak kovdu. Çalışan mahkemeye başvurunca birbirinin aksi olan kararlar art arda geldi.

Webtekno'da yer alan habere göre, işverenin ifadelerine göre "mesaiye geç gelmeyi alışkanlık haline getiren" ve "internetten gazete okuyan" bir çalışan, sorumluluklarını yerine getirmediği ve "işi savsakladığı" gerekçesiyle işten tazminatsız olarak atıldı.

İş Mahkemesi'ne başvuran şahıs internetten gazete okuduğu, sürekli işe geç geldiği ve mesai saatleri dışında izinsiz olarak çalışma alanına geldiği iddialarını reddetti. Mahkemenin işten çıkarmayı geçerli bulmasının üzerine kararı istinaf mahkemesine taşıyan çalışan, alınan kararla işine iade edildi. Zira yapılan hiçbir suçlama, işyeri tarafından somut kanıtlarla kanıtlanmamıştı.

Bölge Adliye Mahkemesi'nin verdiği bu kararı temyiz eden işveren, olayı Yargıtay'a taşıdı. Yüksek mahkeme ise tanıklarla doğrulanan bu iddiaları kabul ederek çalışanın tazminatsız olarak işten çıkarılmasına izin verdi. Alınan kararda şu ifadeler yer aldı:

Fesih bildiriminde adı geçen mesaide iken gazete okuma, sık aralıklarla mesaiye geç gelme, izinsiz mesai sonrası iş yerine girme eylemlerine dair tutanaklar tutulduğu gibi tutanak içerikleri tanıklarca da doğrulanmıştır. Bu davranışın iş yeri kurallarına uymadığı sabit olmakla birlikte eylemin haklı fesih sebebi ağırlığında olmadığı ancak işverenin bu davranışı yapan işçi ile iş ilişkisini sürdürmesi beklenemeyeceğinden işverence yapılan feshin geçerli sebebe dayandığı kabul edilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının ortadan kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mesaide, internetten, haber, okuma,iş, akdinin, feshine, gerekçe..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı