'PROJENİN YAPIMI BANDIRMA'NIN LEHİNDE DEVAM EDİYOR'
Haber
16 Kasım 2021 - Salı 01:44 Bu haber 313 kez okundu
 
'PROJENİN YAPIMI BANDIRMA'NIN LEHİNDE DEVAM EDİYOR'
Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Panderma Port Hotel’deki kasım ayı olağan toplantısına katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Liman AVM ve Hava Üssü önündeki üst geçitlerin bu güne kadar neden geciktiğini iş adamlarına anlattı.
Manşet Haberi
'PROJENİN YAPIMI BANDIRMA'NIN LEHİNDE DEVAM EDİYOR'

- Üst geçitler mesafe yükseklik engeline takılmış

 

Yılmaz “Yeni çıkan hızlı trenlerle ilgili kaygıdan dolayı üst geçitlerin yapım çalışmaları uzadı. Bütün trenlerin geçtiği yerlerde üst ve alt yapı arasındaki mesafenin 7.60 metre olacağına yönelik bir kural çıkmış. Bundan dolayı bütün sanat yapılarının rayıyla en üst noktasının 7.60 metre olması gerekiyor. Ahmet Edip Uğur döneminde hazırlanan projede ise yükseklik 5.90 olarak belirlenmiş. Bundan dolayı TCDD Genel Müdürlüğünde 7.60 olan yüksekliğin 5.90 olarak kabul edilmesi için ciddi zaman ayırdık.  Ancak bu süre içerisinde TCDD Genel Müdürlüğünde yaşanan değişiklikler de projenin aksamasına neden oldu. Ancak şu anda projenin yapımı Bandırma’nın lehinde devam ediyor. Hastane kavşağına yapılacak üst geçitle ilgili her hangi bir problem yok. Yatırım programında var” dedi.

 

- Planların gecikmesi

 

Bandırma ile ilgili 1/5000’lik planlarının gecikmesinin nedenlerine değinen Yılmaz “Tarım Bakanlığı planlarla ilgili parsel bazlı zemin etüdü ve toprak analizi istiyor. Büyükşehir olarak toprak analizleri konusunun Bandırma’yı zorlamayacak hale dönüştürmek için çalışıyoruz. Çünkü imarlı yerler tarım arazisi çıkarsa tekrar tarla vasfına dönüştürmemiz söz konusu olacak. Büyükşehir olarak bunu kurtarmak için uğraşıyoruz. Bu konuda bayağı mesafe kat ettik” ifadesini kullandı. Toplantı sonrasında Bansiad Başkanı Funda Dedeoğlu tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a plaket takdim edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'PROJENİN, YAPIMI, BANDIRMA'NIN, LEHİNDE, DEVAM, EDİYOR',
Yorumlar
Haber Yazılımı