ALTIN'DA ZİRVE
Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 16:29 Bu haber 269 kez okundu
 
ALTIN'DA ZİRVE
Tüm dünyada altın fiyatları dolarla yarışırken Türkiye'ye peş peşe güzel haberler geldi. Son 10 yılda atılan adımlarla altın rezervleri zirveye çıktı.Tüm dünyada altın fiyatları dolarla yarışırken Türkiye'ye peş peşe güzel haberler geldi. Son 10 yılda atılan adımlarla altın rezervleri zirveye çıktı.5 yeni müjdeyle 325 milyar liralık 6 bin 500 ton altın rezervi..
Ekonomi Haberi
ALTIN'DA ZİRVE

 

Türkiye'nin altın konusunda son 10 yıldır attığı adımlarla rezervleri zirveye taşıdı. 2012 yılında Merkez Bankası kasasında bulunan 120 tonluk altın rezervi, bugün 512 tona yükseldi. Geçen yılın sonunda bu rakam 716 tonu bulmuştu.

Ayrıca yurt dışında bulunan altın stoklarının da Türkiye'ye getirilmesiyle büyük bir başarı elde edildi. Üretim tarafında da birçok yeni proje devreye alındı.

Geçen yıl 42 tonluk üretim ile cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. 2022 ve 2023 yılları içerisinde Balıkesir, Bilecik, Ağrı, Artvin ve Kütahya'da devreye alınacak altın madenleri ile yıllık üretimin 50 tona yükseltilmesi hedefleniyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Türkiye'nin altın rezervi konusunda bir sıkıntı yaşamadığını belirterek "Altın rezervi konusunda dünyada 12'nci sırada olan Türkiye, önümüzdeki dönemde ilk 10'a girecektir" dedi.

DIŞARIDA ALTINIMIZ KALMADI 

Berat Albayrak döneminde Türkiye'nin yurt dışında bulunan fiziki altınlarının geri getirilmesi yönünde bir karar alındığını söyleyen İslam Memiş "Cumhurbaşkanı'mızın da önderliğinde başta Londra olmak üzere, yabancı ülkelerde bulunan altınlarımızı geri aldık. Bu zor bir dönemdi. Çünkü altının çok değerli olduğu günümüzde, ülkeler swap ya da rezerv olarak tuttukları, başka ülkelere ait altınları geri vermemek için ellerinden geleni yapıyordu.

Bu durum hâlen de böyle. Almanya, ABD'de olan altınlarını geri almak istedi ancak olumlu bir sonuç alamadı. Dolaysıyla bu işlemin bir başarı olarak görülmesi gerekiyor. Mevcutta Merkez Bankasının kasasında zorunlu karşılıklar dahil 715 ton altın bulunuyor. Bu güçlü bir rezerv" diye konuştu.

HEDEF İLK 10'A GİRMEK 

Dünya Altın Konseyi verilerine göre, altın rezervi konusunda Türkiye'nin 12'nci sırada olduğunu söyleyen Memiş şu bilgileri paylaştı:

ABD, Almanya ve IMF listede ilk üçü paylaşıyor. Türkiye'de 12'nci sırada yer alıyor. Bu sıralamada ilk 10'a girmemiz mümkün. Geçen yıl 20,8 ton altın satışı gerçekleştirdik.

Buna karşın yıllık üretimimiz 40 ton civarı. Yükselen bir grafiğimiz var. Ayrıca 5 ton civarında yastık altı altın olduğu tahmin ediliyor. Bunların piyasaya girmesi ve altın üretiminde büyük projelerin hayata geçmesiyle dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasında girmemiz mümkün.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALTIN'DA, ZİRVE,
Yorumlar
Haber Yazılımı