Sigara satışını yasaklayan dünyada ilk ülke:yeni Zelanda.!
Haber
27 Temmuz 2022 - Çarşamba 13:23 Bu haber 826 kez okundu
 
Sigara satışını yasaklayan dünyada ilk ülke:yeni Zelanda.!
eni Zelanda'da sigara alımında kademeli yaş artışını hedefleyen yasa yürürlüğe kondu. Çok konuşulacak tasarı hazırlandı. Tasarının 2023'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Sağlık Haberi
Sigara satışını yasaklayan dünyada ilk ülke:yeni Zelanda.!

Yeni Zelanda yasa koyucuları, sigara şirketlerinin hakimiyetini kırma sözü vererek, gelecek neslin yasal olarak sigara satın almasını engelleyecek, dünyada bir ilk olan yasayı yürürlüğe koydu.

Salı günü hükümet , gençlerin yasal olarak sigara satın alamamaları için sürekli artan bir satın alma yaşı getirerek, dumansız bir nesil yaratmaya çalışacak.

 

 

Parlamentoda tartışılan yeni önlemler dünyada bir ilk olarak kabul ediliyor

Değişen sigara içme yaşının yanı sıra, sigaralardaki nikotin önemli ölçüde azaltılacak ve tütün ürünleri köşe dükkanları ile süpermarketler yerine yalnızca özel tütün mağazalarında satılacak.

Tasarı metninde “On yıllardır tütün şirketlerinin ölümcül ürünlerini giderek daha fazla bağımlılık yaparak pazar paylarını korumalarına izin verdik. Bu iğrenç ve tuhaf. Bu ülkede bir sandviç satışının güvenliği konusunda sigaradan daha fazla düzenlememiz var. Bu tasarıyı getirirken önceliğimiz değerli olanı, halkımızı, ailelerimizi ve toplumumuzu korumaktır" ifadelerine yer verildi.

 

 

Yasanın 2023'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak: TRT Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sigara, satışını, yasaklayan, dünyada, ilk, ülke:yeni, Zelanda.!,
Yorumlar
Haber Yazılımı