Zirve ve sonuçları..
Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 17:06 Bu haber 211 kez okundu
 
Zirve ve sonuçları..
E.A.yazdı..
Manşet Haberi
Zirve ve sonuçları..

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Kent Konseyi ve aynı zamanda Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Mürsel Sabancı’nın organize ettiği 3.Kent Konseyleri Zirvesi hem katılımcılar hem de Zirve’nin ilk günü yapılan konuşmalar açısından önemli.

 

Balıkesir’in büyükşehir belediyesi esprisiyle tanışması sonrası ilk kez bu kapsamda gerçeklbu kapsam ve ciddiyetle gerçekleştirilen Zirve ve Kent Konseyleri’nin ilk kez büyükşehir yerel yöneticileri tarafından derinlemesine varlığının ve sorunlarının masaya yatırılmasına tanık oluyoruz.

 

Bu önemli..!

 

Siyasi parti ve siyasi düşün farklılıkları gözetilmeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Millet İttifakı’ndan CHP’li Mansur Yavaş’ın da Zirve’ye katılımı ve yaptığı konuşma, Zirve’yi daha anlamlı ve önemli kılıyor. Ülke de ve toplum da siyasal ayrışmanın, kutuplaşmanın, ötekileştirmenin tavan yaptığı bir  süreçte, Zirve’nin yerel yönetimlere ve topluma çok yönlü olumlu mesajlar verdiğine inanıyoruz.

 

İnsanların, düşünsel farklılıklarından, konuşmalarından, yerellerinde ki duruşlarından ve söylemlerinden, yerel yönetimlerle ilgili önerilerinden, katılımlarından, yerel de söz, yetki ve karar sahibi olmalarından  çekinmemek vi korkmamak gerektiğine inanıyoruz. Çünkü, farklılıklarımız  toplumsal, siyasal ve kültürel  zenginliğimizdir.!

 

Yerelden başlayarak, ülkede ve toplumda  demokrasinin geliştirilip, demokrasi kültürünün içselleştirilmesinin en önemli siyasal araçlarından birisi gönüllülüğün esas olduğu Kent Konseyleridir. Zirvede, büyükşehir belediye başkanlarının konuşmalarını incelediğimizde, tüm başkanlar, ’bir tek ben bilirim, yaparsam da ben yaparım’ siyaset ve yerel yönetim anlayışıyla kentleri tekil  yönetme devrinin artık bittiğini, kollektif yönetim ve ortak anlayışın gözetildiğine vurgu yapmaları da  ayrıca üzerinde durulması, sorgulanması gereken bir konu.

 

Gazete olarak, Zirve’yi, yapılan konuşmaları ve sonucunu  ilgi ile izleyeceğiz..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zirve, ve, sonuçları..,
Yorumlar
Haber Yazılımı