Japon mühendis Moriwaki Bandırma’nın deprem riskini anlattı
Haber
25 Mayıs 2023 - Perşembe 02:32 Bu haber 1683 kez okundu
 
Japon mühendis Moriwaki Bandırma’nın deprem riskini anlattı
Bandırma Kültür Eğitim Vakfı ve Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği –Bandak- işbirliğinde, Bandırma Santral Kültür Merkezinde ‘Depreme Hazır mıyız?’ Semineri düzenlendi. Japonya Yurtdışı İnşaat şirketleri Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı seminerde Moriwaki, deprem anında uyulması gereken kurallarla ilgili bilgiler de verdi.
Manşet Haberi
Japon mühendis Moriwaki Bandırma’nın deprem riskini anlattı

 

Bandırma Kültür Eğitim Vakfı ve Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği –Bandak- işbirliğinde, Bandırma Santral Kültür Merkezinde ‘Depreme Hazır mıyız?’ Semineri düzenlendi. Japonya Yurtdışı İnşaat şirketleri Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı seminerde Moriwaki, deprem anında uyulması gereken kurallarla ilgili bilgiler de verdi. Yüksek Mimar, Yüksek İnşaat Mühendisi olan  Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketler Derneği Genel Sekreteri Yoshinori “Japonya ve Türkiye’de 450’ye yakın seminer veren Moriwaki, Japonya’dan 1999 Marmara depremi sonrası bir aylığına Türkiye’ye geldiğini belirtti. 68 yaşındaki Moriwaki yaklaşık 24 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Japonya’da yaşanan depremlerin Türkiye’de çok fazla görülmediğini söyleyen Yüksek Mimar Moriwaki, “Türkiye’de depremler domino etkisi ile ilerliyor. Türkiye’de fay hatları doğudan batıya doğru domino gibi tetikleniyor.” dedi.

Türkiye’de yaşanan depremlerin Japonya’ya kıyasla daha düşük şiddetli olduğuna dikkat çeken Moriwaki “Türkiye’de deprem tehlikesi eskiden yüzde 90 olarak hesaplanıyordu. Yaşanan Kahramanmaraş depremi ardından bu oran artık yüzde 100 oranında. Dünyada 7 şiddetin üzerinde yaşanan depremler büyük deprem olarak kabul ediliyor. 150 sene kırılmamış fay hattı varsa orada deprem yaşanıyor. Kahramanmaraş’taki fay hattı 500 sene hiç kırılmadığı için enerji biriktirdi. O yüzden çok büyük bir deprem yaşandı. Bandırma büyük deprem beklenen bölgeler arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Bandırma’nın yakın çevresinde 5 adet aktif fay hattı bulunuyor. Bandırmada deprem sonrası tsunami yaşanabilir.” diye konuştu. Bu semineri vermek için Bandırma’ya seve seve geldiğini belirten Moriwaki, “İstanbul’dan geçen Kuzey Anadolu fay hattı çok tehlikeli. Çanakkale ve Bursa’da da büyük bir deprem bekleniyor. Bahsedilen depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Hocalarla kesin bir sonuç belirleyemedik. O yüzden herkes depreme hazırlıklı olmalı. Depremlerde ölü sayısı oranlarında Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Çok büyük deprem olmamasına rağmen Türkiye’de bu kadar kayıp yaşanmasına bir mimar olarak çok üzülüyor ve utanıyorum. Bu konuda insanları bilgilendirmek için 81 ilin 64’üne gittim. Türkiye’de 21 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 60’ı kaçak. Japonya’da imar affı yok.” dedi. Yoshinori Moriwaki Basit Afet Yönetimi eğitimi vererek depremde uyulması gereken kurallarla ilgili bilgiler de verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Japon, mühendis, Moriwaki, Bandırma’nın, deprem, riskini, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı