Eti Maden’den 100 milyon ’lık yatırım
Haber
14 Ocak 2022 - Cuma 14:24 Bu haber 649 kez okundu
 
Eti Maden’den 100 milyon ’lık yatırım
Bandırma’ya Eti Maden’in yapacağı 100 Milyon ’lık yatırımla Bor Karbür Tesisleri bünyesinde bin kişi istihdam edilecek.Tesisin 2022yılı sonuna kadar hizmete girmesi bekleniyor.
Ekonomi Haberi
Eti Maden’den 100 milyon ’lık yatırım

Bandırma Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan yapımı devam eden Bor Karbür Üretim tesisi ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Doğan; “Yaklaşık 100 Milyon Dolarlık tesis yatırımımızla yapımı yılsonu tamamlanacak Bor Karbür Fabrikamızda aileleri ile birlikte yaklaşık 1000 kişilik yeni bir istihdamı şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

BOR KARBÜR 2022 YILI SONUNDA FAALİYETE GİRİYOR

 

Doğan; “Yüksek Sıcaklığa dayanıklı, sertliği, fiziksel mukavemeti, düşük yoğunluğu ile endüstriyel açıdan çok önemli olan bor karbür, elmas ve kübikten sonra dünya üzerindeki en sert üçüncü malzemedir. Yüksek sertlik, mukavemet/yoğunluk oranının çok önemli olduğu askeri amaçlı uygulamalarda personel ve zırhlılarda, aşınmaya dayanıklı makine parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda nötron olarak kullanabilen Bor Karbür maddesinin kaliteye bağlı olarak fiyatları 20.000 ila 40.000 /ton olarak değişmektedir. Fabrikamızın bu noktadaki 1.350 TON / Yıl kapasitesini de eklediğimizde ekonomiye katkısının ne denli büyük olduğu anlaşılmaktadır. Dünyada birçok alanda kullanılabilen ve böylesine önemli bir maddenin üretimini Bandırmamıza kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. İnşallah tesisimiz tamamlandığında Bor Karbür tesisinde en az 250 kişiyi istihdam edeceğiz. Buda aileleri ile birlikte yaklaşık 1000 kişiye denk gelmektedir. Hem İstihdama, hem ülke ekonomisine hem de dünya da bu denli önemli bir maddenin tesisinin Bandırma’da olması sektör ile ilgili ek tesislerin, işletmelerinde burada açılmasının önünü açacaktır. Böylelikle şehrimizin ekonomisine ve istihdama katkısı tahmin ettiğimizden çok daha fazla olacaktır. Hayırlı Olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eti, Maden’den, 100, milyon, ’lık, yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı