Engin ARICAN Farkında mıyız..?
Yazı Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 20:37 Bu yazı 9 kez okundu
 
Farkında mıyız..?
Engin ARICAN
sonkursungazetesi@gmail.com
 
 

COVID-19 virüsünün tüm ülkelerin ve insanlığın başına bela olmasıyla pandemiye karşı uluslararası ilaç şirketlerinin aşı geliştirme çalışmaları başladı. Özellikle Alman biyoteknoloji firması BioNTech'i ülkenin en büyük ilaç üreticilerinden biri haline getirirken, Biontech aşısı tüm zamanların ticari olarak en başarılı ürünü olarak tarihe geçti ve bir aşı, Alman ekonomisinin yüzünü güldürdü.

 

Örneğin; BioNTech, 2020 yılının ilk yarısında yaklaşık 142 milyon avro zarar açıklarken, 2021 yılının ilk yarısındaki net karı 3 milyar 915,3 milyon avroya ulaştı. Şirket, satışlarını geçen yılın ilk yarısına göre 100 kattan fazla artırarak 69 milyon avrodan 7,36 milyar avroya çıkarırken, bu yıl yapılan toplam 2,2 milyar dozluk Kovid-19 aşısı tedarik sözleşmelerinden 15,9 milyar avroluk gelir öngörüldü.

 

Kazanan sadece Almanlar ve BioNTech mi, HAYIR.!

 

BioNTech, aşı üretiminde ortağı olan ABD'li Pfizer ile birlikte şimdiye kadar 100'ün üzerinde ülkeye 1 milyar dozun üzerinde Kovid-19 aşısı tedarik etti. İki ortak bu yıl için yaklaşık 2,2 milyar doz, 2022 için ise 1 milyar doz aşı teslimatı için sözleşme imzaladığını açıkladı. Almanya’nın bir diğer önemli ilaç üreticisi Bayer ise ilaç satışlarından 18 milyar avro gelir elde etti.

 

Elin parasının çenemizi yoracak hali yok.!

 

Allah, daha fazlasını versin de, pandemi ile birlikte ülkemizde de COVID-19’a karşı aşı geliştirme çalışmaları başlatıldı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Kayseri Erciyes Üniversitesi iş birliğinde geliştirilen TURKOVAC aşısı 3.faz aşamasını tamamlama aşamasında.2022 yılında ise, gerekli prosedürü tamamlayarak, Turcovac aşısının seri üretimine başlanarak, yurt dışına döviz çıkışı biterken, Türkiye’de aşı piyasasında yerini alacak. AB ülkelerinin aşının dozuna 15,5 euro, ülkemizde ise, aşının dozuna yaklaşık 139 TL,bugünkü kur fiyatlarıyla  ödendiği düşünüldüğünde, konunun önemi ve ciddiyeti daha iyi anlaşılıyor.

 

Devletin, iktidarın ve Sağlık Bakanlığı’nın pandemiye karşı verdiği mücadeleyi, aşılama konusundaki başarısının önemini daha iyi anladık mı? Az gelişmiş Afrika’da tanık olduğumuz gibi, az gelişmiş ülkeler ya da gelişmekte olan ülke hakları bu aşıya nasıl ulaşacak?

 

Bağımsızlık ve egemenlik her konuda önemli..

 
Etiketler: Farkında, mıyız..?,
Yorumlar
Haber Yazılımı