Engin ARICAN Mazeret bitti..!
Yazı Detayı
29 Kasım 2021 - Pazartesi 16:05 Bu yazı 12 kez okundu
 
Mazeret bitti..!
Engin ARICAN
sonkursungazetesi@gmail.com
 
 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ’nin 2022 yılı bütçesi yaklaşık 10 saatlik görüşmelerin ardından oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 1 milyar 800 milyon TL olurken, BASKİ’nin bütçesi ise 905 milyon TL olarak kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ayrıca 20 ilçenin bütçeleri de oy birliğiyle kabul edildi.

 

Balıkesir’in 2013 yılı sonunda yasa ile büyükşehir kapsamına alınması ve 2014 yerel  seçimleriyle büyükşehir olmasıyla o günden bugüne Balıkesir merkez ile ilçeleri arasındaki en büyük sorun ve anlaşmazlık ,’yetki’ ve  ‘paylaşım’ sorunu oldu. Büyükşehir tarafından özellikle sürekli  muhalefet partilerinin kazandığı  ilçe belediyelerine  büyükşehir bütçesinden yeterli kaynak aktarılmadığı ve ihmal edildiği,önemsenmedikleri eleştiri ötesi suçlamaları yapıldı.

 

Sonuçta;Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ’nin 2022 yılı bütçesi yaklaşık 10 saatlik görüşmelerin ardından oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 1 milyar 800 milyon TL olurken, BASKİ’nin bütçesi ise 905 milyon TL olarak kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ayrıca 20 ilçenin bütçeleri de oy birliğiyle kabul edildi.

 

Gazetemizde hep  vurguladığımız ve dikkat çektiğimiz gibi, az laf ve çok iş..!

 

Hangi siyasal parti yada hangi ittifak paydaşı yerel iktidar ve yönetimi kazanırsa kazansız, 5 yıllık  yatırım ve hizmet sürecinde, hiçbir mazeretin ardına saklanmamalı..!

 

Rakamlar ortada..!

 

İlçelerin bütçelerine bakıldığında, CHP’li belediyelerin bütçelerinin yüksek olduğu görülürken Bandırma, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin toplam bütçesi 899 milyon 400 bin TL olarak Büyükşehir Meclisi’nde  oy birliğiyle kabul edildi.

 

Mecliste bulunun ittifak üyesi belediyelerin bütçelerine bakıldığında Millet İttifakı’nın farkı ortaya çıkıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki Millet İttifakı Üyeleri CHP ve İYİ Partili belediyelerin toplam bütçesi 1 milyar 220 milyon 138 bin 124 lira olurken, Cumhur İttifakı’ndaki AK Parti Belediyelerin toplam bütçesi 851 milyon 348 bin 78 TL olarak yer aldı.

 

2022 yılı Büyükşehir bütçesinden  ise, Gönen’e ayrılan pay, 93 milyon 200 bin TL ve  büyükşehir meclisinde bütçenin Ak Parti, MHP, CHP, İyi Parti’li meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilip, geçtiğini de bir kez daha dikkat çekelim..

 

Gönen  ve Gönen Belediyesi için en büyük idari ve ‘mali kambur’ Kaplıcalar A.Ş. idi ve gerçekleştirilen ihale ve sonucuna göre, bu ‘kambur’  bitti ve herkes işine bakıyor. Doğal olarak, yaklaşık 3 yıldır yatırım ve hizmet bekleyen vatandaş ‘haydi, söz verdiğiniz gibi  özlediğimiz hizmet ve yatırımı görelim’ beklentisi içinde..

 
Etiketler: Mazeret, bitti..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı